7 E modeli nedir ?

Risalet

Global Mod
Global Mod
7 E Modeli Nedir?

Merhaba arkadaslar, bugun sizlerle egitim ve ogretim surecinde sikca kullanilan bir yontem olan "7 E Modeli"ni paylasmak istiyorum. Bu model, ogrenme surecini daha etkili hale getirmek icin tasarlanmis bir cercevedir ve ozellikle ogretmenlerin dersleri planlama ve uygulama surecinde yardimci olabilir.

1. Etkileme (Engage):
Ogrenme surecini baslatmanin ilk adimi olan "Etkileme", ogrencilerin dikkatini cekmek ve onlari konuya dahil etmek icin tasarlanmistir. Bu asamada, ogretmenler ilgi cekici sorular, gorseller veya ilginc ornekler kullanarak ogrencilerin merakini uyandirmaya calisir. Ornegin, bir matematik dersinde gercek hayattan problemler sunarak ogrencilerin matematikle nasil iliskilendirilebilecegini gosterebilirler.

2. Kesfetme (Explore):
Kesfetme asamasi, ogrencilere konuyla ilgili deneyim kazanmalari icin firsat tanir. Ogrenciler, kendi kesifleri ve deneyimleri yoluyla konuyu anlamaya calisirlar. Bu genellikle grup calismalari, deneyler veya arastirma projeleri seklinde gerceklestirilebilir. Ogretmenler, ogrencilerin aktif katilimini tesvik etmek icin cesitli etkinlikler duzenleyebilirler.

3. Aciklama (Explain):
Aciklama asamasinda, ogretmenler konuyu detayli bir sekilde aciklarlar ve ogrencilere kavramlari netlestirmeleri icin rehberlik ederler. Bu asamada, ogretmenler genellikle sunumlar, slaytlar veya ornekler kullanarak konuyu daha anlasilir hale getirirler. Ogrencilerin sorular sormasi tesvik edilir ve herhangi bir kafa karisikligini gidermek icin zaman ayrilir.

4. Uygulama (Elaborate):
Uygulama asamasinda, ogrenciler ogrendikleri bilgileri gercek dunya durumlarina veya farkli baglamlara uygulama firsati bulurlar. Bu, ogrencilerin derinlemesine anlama ve kavramlari daha genis bir baglamda degerlendirme becerilerini gelistirmelerine yardimci olur. Ogretmenler, ogrencilerin ogrenmelerini somut bir sekilde gostermelerini saglayacak proje veya odevler vererek bu asamayi desteklerler.

5. Degerlendirme (Evaluate):
Degerlendirme asamasi, ogrencilerin ogrenme surecinin ne kadarini anladiklarini ve ne olcude basarili olduklarini degerlendirmek icin kullanilir. Bu asamada ogrenciler, sinavlar, quizler, projeler veya sunumlar araciligiyla degerlendirilirler. Geri bildirim saglanir ve gerektiginde ek ogrenme firsatlari sunulur.

6. Genisletme (Extend):
Genisletme asamasi, ogrencilerin ogrenme surecini ileriye tasimak ve konuyu daha derinlemesine arastirmalarini tesvik etmek icin tasarlanmistir. Bu asamada, ogrencilere ilgili kaynaklar saglanabilir veya daha karmasik problemlerle karsilasmalari icin tesvik edici sorular sorulabilir. Bu, ogrencilerin kendi ogrenmelerini yonlendirme ve ozgun dusunme becerilerini gelistirme firsati sunar.

7 E Modeli, ogrencilerin ogrenme surecini daha etkili hale getirmek icin kapsamli bir cerceve sunar. Her bir adim, ogrencilerin aktif katilimini tesvik eder ve ogrenmeyi daha anlamli hale getirir. Bu model, ogretmenlerin dersleri daha etkili bir sekilde planlamalarina ve uygulamalarina yardimci olabilir, boylece ogrenciler daha derinlemesine ogrenme deneyimleri yasayabilirler.